Zalety ćwiczeń na siłowni

Trening siłowy nie jest dobrą aktywnością dla wszystkich. Jeżeli tylko masz jakieś przeciwwskazania do jego wykonywania, absolutnie go sobie odpuść i postaw na spacery albo jazdę na rowerze. Jeśli jednak tych przeciwwskazań nie masz, jak najbardziej możesz zapisać się na siłownię i zacząć na nią regularnie uczęszczać, aby zadbać nad różnymi aspektami swojego życia. Bo wbrew pozorom ten typ aktywności nie działa wyłącznie na rozbudowę mięśni. Jest on również efektywnym narzędziem do gubienia zbędnych kilogramów oraz wyrobienia sobie większej siły psychicznej.

Siłownia to miejsce, w którym wszyscy dbają o swoje sylwetki. Niektórzy je rozbudowują poprzez zwiększanie swojej masy mięśniowej, inni z kolei za cel stawiają sobie utratę całej zbędnej tkanki tłuszczowej i tym samym utratę kilogramów. Na siłowni możesz się więc efektywnie odchudzać. Podczas każdego treningu (nawet tego siłowego) będziesz przepalać od trzystu do nawet siedmiuset kalorii. Siłownia działa nawet lepiej na odchudzanie od typowego treningu cardio. Podnoszenie ciężarów zmusza twoje ciało do ogromnego wysiłku, dlatego też w pewnym momencie organizm traci swoje zapasy glikogenu i musi sięgnąć po tkankę tłuszczową, by to jej komórki przerobić na glukozę. Jeżeli regularnie trenujesz, poprawia się także twoja przemiana materii. Przepalasz później więcej kalorii, nawet gdy stoisz, leżysz, siedzisz bądź spisz. Powie ci o tym każdy trener personalny.

Sporty siłowe wbrew powszechnym przekonaniom są też bardzo zdrowe dla ciała. Pozytywnie oddziałują na stan stawów i kości. Z ich pomocą wzmocnisz też swoje więzadła, aby uniknąć w przyszłości kontuzji lub poważniejszych problemów zdrowotnych. Ta informacja może być szczególnie ważna dla osób starszych. Na ogół to właśnie one są bowiem najmocniej narażone na różne dolegliwości związane ze stanem kości, więzadeł bądź stawów. Wzmacniając swój układ kostny, zapewniasz sobie lepszą sprawność i to na bardzo długi czas. Możesz nawet ochronić się przed osteoporozą. A jest to niestety poważna i często diagnozowana choroba, która w ogólnym rozrachunku doprowadza do utraty masy kostnej bądź zwiększa ryzyko złamań.

Siłownia nie służy więc wyłącznie do kształtowania sylwetki, mimo iż większość osób właśnie tak ją traktuje. Sam jednak szybko się przekonasz, jak wiele innych korzyści może ci zapewnić regularnie wykonywany trening siłowy. Z jego pomocą zapewnisz sobie nie tylko doskonałą prezencję sylwetki, ale też i o wiele lepsze zdrowie – zarówno to fizyczne, jak i to psychiczne.