Wielki Kanion Kolorado — prawdziwy skarb Arizony

Wielki Kanion Kolorado to jedna z największy atrakcji turystycznych Stanów Zjednoczonych. Położony jest w stanie Arizona, około 5 godzin drogi samochodem od Las Vegas. Miejsce to odwiedza co roku blisko 6 milionów turystów, jednak ogromne rozmiary sprawiają, że bez problemu da się znaleźć mało zatłoczone i urokliwe obszary. Dlaczego warto odwiedzić Wielki Kanion Kolorado?

Jak powstał Wielki Kanion Kolorado?

Dokładne określenie czasu, w jakim powstał Wielki Kanion Kolorado, jest przedmiotem dyskusji wielu naukowców. Przyjmuje się, że za stworzenie tej unikatowej na światową skalę formy przyrodniczej odpowiada płynąca po jej dnie rzeka. Według informacji badaczy kanion składa się z elementów powstałych nawet 70 mln lat temu, ale finalnego kształtu nabrał dopiero 6 mln lat temu. Oznacza to, że podczas pieszej wędrówki w tym obszarze, da się zaobserwować historię geologiczną od proterozoiku aż po trias. Każda seria warstw skalnych ma nieco inny odcień. Skały osadowe obecne w kanionie obfitują w skamieniałości, zaczynając od pierwotnych glonów, przez morskie muszle, aż po szczątki dinozaurów.

Wielki Kanon Kolorado to ogromna przestrzeń, rozciągająca się na długości około 446 km i szerokości 29 km. Jego duże rozmiary uniemożliwiają zobaczenie wszystkich atrakcji w ciągu jednego pobytu, jednak wycieczka np. z Kiribati Club pozwoli dotrzeć w miejsca najbardziej atrakcyjne i mało uczęszczane przez turystów.

Atrakcje Wielkiego Kanionu Kolorado

Dokładne zapoznanie się ze wszystkimi interesującymi punktami Wielkiego Kanionu Kolorado może zająć nawet kilkanaście dni. Najczęściej spotykanym wariantem są kilkugodzinne wycieczki, które najczęściej obejmują za cel południową krawędź, czyli South Rim. Znajdują się tam atrakcje takie jak Hermit’s Resets, Hopi Point, Mojave Point czy Desert View Point. Druga część kanionu, niższa zaledwie o 300 metrów, wymaga pokonania dodatkowych prawie 500 kilometrów. Z tego powodu opcja Nort Rim okazuje się znacznie rzadziej uczęszczana i gwarantuje zwiedzanie z dala od wielkiego ruchu turystycznego.

Dla osób lubiących fizycznie aktywności na terenie Wielkiego Kanionu Kolorado zaplanowano liczne szlaki turystyczne, a niektóre z nich umożliwiają zejście nawet na sam dół. Oprócz tego znaleźć tu można liczne punkty widokowe, np. taras Skywalk. Jest to szklany balkon zawieszony 1220 metrów nad rzeką Kolorado. Widoki z tego miejsca zapierają dech w piersiach i pozwalają jak najlepiej odczuć ogrom przestrzeni. Takie wrażenia zapamiętuje się do końca życia.