Toyota Yaris WRC – powrót japońskiego koncernu do rajdowych mistrzostw świata

Warkot silnika, wznoszące się kłęby kurzu i adrenalina na najwyższym możliwym poziomie – z tym kojarzą się samochody rajdowe. Udoskonalone maszyny powstały po to, by zachwycać innych swoją szybkością i wytrzymałością. Jedną z nich jest z całą pewnością Toyota Yaris WRC, czyli kultowy pojazd z poprzedniej dekady. To właśnie jemu poświęcony zostanie niniejszy tekst.

Historia Toyoty Yaris WRC w pigułce

Opisywany samochód został oparty na modelu Toyoty Yaris trzeciej generacji. Pojazd zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata w 2017 roku w zespole Toyota Gazoo Racing WRT. Był to powrót koncernu do WRC, gdyż ostatni raz startowała w tej klasie w 1999 roku z modelem Corolla WRC. Poprzedni udział zakończył się mistrzostwem świata producentów, więc oczekiwania, by nawiązać do sukcesów sprzed kilkunastu lat, były ogromne.

Toyota Yaris WRC – sukcesy w rajdach

W pierwszym sezonie kierowcy omawianego modelu odnieśli dwa zwycięstwa, a zespół skończył na trzecim miejscu w klasyfikacji producentów. Jednak był to dopiero wstęp do sukcesów po powrocie do klasy World Rally Car. W 2018 i 2021 samochód ten poprowadził zespół do mistrzostwa, a w latach 2019-2021 prowadzący go zawodnicy zdobywali indywidualne tytuły. W 2019 był to Estończyk Ott Tänak, a w kolejnych dwóch latach Francuz Sébastien Ogier.

Od sezonu 2022 klasa WRC została zastąpiona przez klasę Rally1 w rajdowych mistrzostwach świata, więc model Yaris WRC został zastąpiony przez GR Yaris Rally1, który podtrzymuje pasmo sukcesów Toyoty w zawodach na szczeblu międzynarodowym.

Dane techniczne pojazdu

Toyota Yaris WRC to auto z napędem na cztery koła. Posiada 3-drzwiowe nadwozie typu hatchback. Wyposażona jest w dwutarczowe, spiekowe sprzęgło oraz 6-biegową, sekwencyjną skrzynię biegów.

Pod maską skrywa czterocylindrowy silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa i napędem turbo, o pojemności 1,6 litra. Jego moc maksymalna opiewa na 380 KM przy 6000 obrotów na minutę, zaś maksymalny moment obrotowy wynosi 425 niutonometrów.

Podstawowa waga samochodu to 1,19 tony. Rozmiary auta szacuje się na 4085 mm długości i 1875 mm szerokości.

więcej informacji na stronie: go-racing.pl