Pokój a apartament – dlaczego nie należy mylić tych dwóch pojęć?

Jednym z niezbędnych elementów, o które trzeba zadbać, planując wyjazd wakacyjny, jest rezerwacja miejsca noclegowego. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej ofert, w związku z tym trudno zdecydować się na konkretną. Poszukując odpowiedniego miejsca, dobrze mieć świadomość, że nazewnictwo ma znaczenie. Mowa tutaj na przykład o pokojach i apartamentach. Dlaczego nie należy mylić tych dwóch pojęć? Po czym można rozpoznać apartament, a po czym pokój?

Jak rozpoznać pokój hotelowy? 

Przed podjęciem decyzji, czy podczas wyjazdu wakacyjnego lepiej sprawdzi się pokój hotelowy, czy może apartament, najpierw warto poznać definicję każdego z tych pojęć. Często zdarza się tak, że osoby poszukujące kwater w Wiśle lub innym popularnym kurorcie nie zwracają szczególnej uwagi na nazewnictwo. Takie podejście jest jednak błędne, ponieważ różnice pomiędzy bazami noclegowymi mogą być naprawdę duże. Jeśli chodzi o pokój hotelowy, to warto znać kilka faktów na jego temat:

  • może mieć różną wielkość,
  • może mieć różne wyposażenie,
  • może, ale nie musi mieć dostępu do prywatnej łazienki,
  • może mieć różną liczbę miejsc do spania.

Decydując się na taką formę noclegu, trzeba też wiedzieć, że pokój ma konkretny standard, co jest określane liczbą gwiazdek. Jedna gwiazdka wskazuje na to, że pokój będzie skromny, a łazienka najprawdopodobniej znajdzie się poza nim. Pięć gwiazdek to z kolei najwyższy standard, który świadczy o jakości wykończenia, nowoczesnych rozwiązaniach czy dostępie do dodatkowych udogodnień.

Czym się różni apartament od pokoju hotelowego? 

Nazywanie miejsca noclegowego apartamentem często jest nadużyciem. Właściciele obiektów wypoczynkowych nierzadko nazywają w ten sposób pokoje, aby wydawały się atrakcyjniejsze dla potencjalnych gości. O to, kiedy można stosować takie nazewnictwo, spytaliśmy pracownika apartamentów w centrum Wisły, który wyjaśnił:

– Aby miejsce noclegowe mogło być nazywane apartamentem, musi spełniać pewne kryteria. Mowa przede wszystkim o tym, że taki lokal składa się z co najmniej dwóch pokoi, z czego jeden pełni funkcję salonu, a drugi sypialni. Ponadto powinien być też wyposażony w prywatną łazienkę oraz aneks kuchenny, który umożliwi samodzielne przygotowywanie posiłków.

Analizując wypowiedź naszego rozmówcy, można wnioskować, że apartament różni się od pokoju przede wszystkim wielkością i liczbą pomieszczeń. Decydując się na wynajem takiej bazy noclegowej, można liczyć na większy komfort, prywatność, a do tego nieco zaoszczędzić – pokoje hotelowe najczęściej są bowiem droższe.