Nauka windsurfingu – samemu czy z instruktorem?

Windsurfing to jeden ze sportów, który nieodmiennie przyciąga miłośników dobrej przygody oraz adrenaliny. Pływanie po morskich falach pod wielkim żaglem jest przeżyciem, które trudno zapomnieć. Zanim jednak wypłyniemy w pełne morze i pognamy z wiatrem, wpierw powinniśmy nauczyć się niezbędnych podstaw tej dyscypliny. Czy można je opanować samemu, czy potrzebna będzie pomoc instruktora?

Samoucy na deskach

Teoretycznie windsurfingu da się nauczyć samemu, posiłkując np. poradnikami dostępnymi w Internecie lub też korzystając ze wskazówek bardziej doświadczonych zawodników. W praktyce taki tryb nauki jest bardzo ryzykowny. Należy pamiętać, że windsurfing jest zaliczany do sportów ekstremalnych, co oznacza, że jego uprawianie wiąże się z większym ryzykiem groźnych dla zdrowia i życia wypadków – już samo to powinno odstraszać od samodzielnych prób nauki. Drugim argumentem jest fakt, że praktykując samemu popełnia się błędy, których nikt nie koryguje i które w następstwie ulegają utrwaleniu. Dlatego samoucy najczęściej nie są w stanie dorównać windsurferom, którzy przeszli odpowiednie szkolenie. Do tego dochodzi również kwestia niezbędnego sprzętu. Kupowanie deski, żagla i reszty ekwipunku zanim nauczymy się z niego korzystać wiąże się ze sporym ryzykiem. Istnieją co prawda wypożyczalnie, jednak przy samodzielnej nauce sprzęt trzeba wypożyczyć na dłuższy czas – a to również kosztuje.

Nauka z instruktorem

Dużo lepszym i zdecydowanie bardziej polecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego kursu z instruktorem. Obecnie na rynku znajdziemy wiele szkół specjalizujących się w nauczaniu windsurfingu i innych sportów ekstremalnych – jedną z nich jest Szkoła Zdrowia z Katowic. Dlaczego warto się na to rozwiązanie zdecydować? Przede wszystkim dla dużo lepszych efektów nauki oraz bezpieczeństwa. Podczas zajęć kursanci pozostają pod stałym nadzorem nauczycieli, którzy na bieżąco udzielają im porad oraz korygują błędy. Dzięki temu złe nawyki nie utrwalają się nie mają wpływu na późniejszą praktykę. Towarzystwo instruktora znacznie zwiększa również bezpieczeństwo kursantów – dodatkowo każdy z nich jest objęty ubezpieczeniem, dlatego nawet w sytuacji, kiedy dojdzie do uszczerbku na ich zdrowiu, mogą liczyć na szybką pomoc. Kursy windsurfingowe przeprowadzane są ponadto na profesjonalnym, wysokiej jakości sprzęcie – udział w takich zajęciach jest więc znakomitą okazją by przekonać się, czy windsurfing to odpowiedni dla nas sport i czy chcemy kontynuować naszą przygodę z nim.