Największe atrakcje Pienińskiego Parku Narodowego

Pieniński Park Narodowy jest bardzo popularnym miejscem urlopowym. Nic w tym dziwnego, bowiem zachwyca o każdej porze roku. Co można zwiedzić na szlakach pienińskich? Jak przygotować się do wycieczki?

Pieniński Park Narodowy – pierwszy park narodowy w Polsce

Pieniński Park Narodowy został utworzony 1 czerwca 1932 roku, co daje mu pozycję pierwszego parku narodowego w Polsce. Rozpościera się na terenach Pienin Właściwych, do którego należą Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Przełom Dunajca i Pieninki. Co ciekawe, Pieniński Park Narodowy jest również pierwszym parkiem narodowym w Europie i drugim obszarem na świecie, który został poddany ochronie. Jego teren jest niewielki – powierzchnia wynosi 2346 ha, co pozwala stwierdzić, że jest to najmniejszy park narodowy na obszarze Polski. Wysokie Skałki (Wysoka) to najwyższy szczyt Pienin, który ma 1050 m n.p.m.

Rejon ten jest niezwykle bogaty pod względem występowania flory i fauny. W parku można wyróżnić ponad tysiąc gatunków roślin i wiele rzadkich gatunków zwierząt. Przykładowo, motyla niepylaka apollo można spotkać jedynie na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego.

Dlaczego warto odwiedzić Pieniński Park Narodowy?

Niesamowita natura, piękne widoki i zróżnicowana rzeźba terenu to tylko niektóre powody, dla których warto odwiedzić tereny Pienińskiego Parku Narodowego. Przyjmuje się, że na tym obszarze występuje aż 2848 gatunków roślin i grzybów i połowa znanych w Polsce gatunków zwierząt. Nie bez powodu park ten jest jednym z bardziej obleganych przez turystów miejsc – wskaźnik liczby zwiedzających na 1 ha jest tutaj bardzo wysoki. Jedynie Tatry mogą konkurować z jego popularnością turystyczną.

Jest to obszar, który sprzyja częstym wycieczkom – nie tylko ze względu na wyjątkowość natury i piękne krajobrazy, ale także przez komfort poruszania się po terenie. W okolicach parku można łatwo znaleźć nocleg, dzięki czemu zaplanowanie dłuższego urlopu w Pieninach nie stanowi żadnego problemu. Turyści mają do wyboru m.in. noclegi w Szczawnicy, Czorsztynie lub Krościenku nad Dunajcem. Każda z tych miejscowości pozwala skorzystać z wielu atrakcji turystycznych oraz miło spędzić czas wolny.

Jakie atrakcje turystyczne czekają w Pienińskim Parku Narodowym?

Pieniński Park Narodowy znany jest ze swoich rozbudowanych szlaków turystycznych. Pieszo lub rowerem można pokonać tutaj aż 34 km, zwiedzając okoliczne punkty. Dostępnych jest 11 szlaków pieszych, z czego 2 są udostępnione dla rowerzystów. Najbardziej znaną atrakcją jest Spływ Przełomem Dunajca. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Kątach lub w Sromowcach Niżnych. Bilety można kupić w kasach w przystaniach i nie jest potrzebna wcześniejsza rezerwacja. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października.

Atrakcji turystycznych i miejsc, które warto zwiedzić, nie sposób wręcz zliczyć. Do najpopularniejszych należy m.in.:

  • Kościół św. Marcina w Grywałdzie – budowla z drugiej połowy XV wieku; drewniana konstrukcja zaliczana jest do jednych z ważniejszych gotyckich kościołów drewnianych w Małopolsce,
  • Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych – zabytek na szlaku architektury drewnianej pochodzący z XVI wieku,
  • źródła mineralne w Krościenku – źródła u podnóży Stajkowej Góry; ich nazwy to: „Stefan”, „Michalina” i „Maria”.

Wśród rezerwatów wymienić można:

  • Rezerwat Biała Woda w Jaworkach – założony w 1963 roku, jego powierzchnia wynosi 33,7 ha; wycieczki mogą przemierzać żółty szlak, który prowadzi z Jaworek na Przełęcz Rozdziela;
  • Rezerwat Wąwóz Homole w Jaworkach – utworzony w 1963 roku na powierzchni 58,6 ha; z Jaworek pod Wysoką można udać się zielonym szlakiem; rezerwat ten jest uważany za jedno z piękniejszych miejsc, które warto odwiedzić.

Atrakcją turystyczną, którą warto zobaczyć w okolicach Pienińskiego Parku Narodowego jest także Czerwony Klasztor, czyli kompleks klasztorny na Słowacji, który znajduje się w miejscowości o nazwie Czerwony Klasztor nad Dunajcem. Powstał w 1330 roku.

Ważne informacje dla turystów

W okolicach Pienińskiego Parku Narodowego funkcjonują piesze, rowerowe i narciarskie szlaki turystyczne. Wymienić można również szlak wodny i szlaki, które są przystosowane dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim lub turystów z wózkami dziecięcymi. Zwiedzanie terenu nie powinno więc sprawiać większych problemów. Umieszczone są również przydatne tablice informacyjne, które ułatwiają sprawne zaplanowanie wycieczki. Pieniny można zwiedzać w każdą porę roku, jednak wiele osób poleca wybrać się na urlop w góry jesienią – głównie ze względu na piękne widoki i mgły, które tworzą niepowtarzalną atmosferę.