Na jakich typach umów są zatrudniani Polacy za granicą?

Obywatele naszego kraju bardzo chętnie podejmują pracę za granicą. Oferty z innych państw wciąż są o wiele bardziej atrakcyjne niż te dostępne na miejscu. Dlatego liczba osób chętnych do skorzystania z nich wcale nie maleje. Jest kilka sposobów na podjęcie pracy za granicą. Jak wybrać dla siebie najlepszy sposób zatrudnienia? Jakiego typy umowy zwykle towarzyszą tym działaniom?

W jaki sposób Polacy zwykle zatrudniają się u zagranicznych pracodawców?

Najpopularniejszymi formami zatrudnienia wybieranymi przez naszych rodaków za granicą są: skorzystanie z usług agencji rekrutacyjnej, zatrudnienie przez agencje pracy tymczasowej oraz praca bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy. Istnieje też możliwość założenia własnej działalności, jednak jest to nieco trudne dla początkujących. Wyjątkowo niepolecanym sposobem jest tak zwana „praca na czarno”, ponieważ jest to działanie nielegalne i bardzo niekorzystne w niektórych przypadkach.

Agencje rekrutacyjne, czyli takie, które pośredniczą między pracownikiem a pracodawcą, oprócz tego, że przedstawiają zainteresowanym wiele ofert pracy, to pomagają również w załatwieniu wszystkich formalności zgodnie z prawem. Kandydat na pracownika po wyborze oferty, która w pełni mu odpowiada, podpisuje umowę z agencją. Nie jest to umowa o pracę, ponieważ agencja rekrutacyjna nie jest pracodawcą. Niemniej jednak w takim dokumencie powinno być zawarte jak najwięcej szczegółów dotyczących stanowiska.

Działalność agencji pracy tymczasowej, takich jak DERKSEN, polega na tak zwanym delegowaniu pracownika na miejsce jego zajęcia. Jest to zdecydowanie najlepsza opcja dla osób, które dopiero zaczynają pracę za granicą. Wszelkie sprawy formalne załatwia agencja, a relacja jest umową o pracę. Agencja pracy tymczasowej zajmuje się także odprowadzaniem stosownych składek od wynagrodzenia, na przykład do ZUS-u.

Bezpośrednie zatrudnienie u pracodawcy to dobry sposób dla osób, które od dłuższego czasu pracują za granicą. Najczęściej wtedy pracownik ma spore doświadczenie, zna język i wszystkie prawa dotyczące przepisów obowiązujących w danym państwie.

Jakie rodzaje umów o prace podpisują Polacy za granicą?

Oferty pracy zagranicznej przeważnie są tego typu propozycjami, że wymagają podpisania stosownych umów. Ich formy są porównywalne do tych, które znamy z własnego podwórka. Przeważnie w użyciu bywa umowa o pracę na czas nieokreślony, chociaż może być ona poprzedzona umową na okres próbny. Nieco rzadziej spotyka się również umowę na zlecenie lub umowę o dzieło.