Ładowarka teleskopowa – jaki model wybrać?

Ładowarka teleskopowa to urządzenie powszechnie stosowane na placu budowy. To dzięki niej można sprawnie i bezpiecznie rozładować towar czy rozlokować urządzenia lub materiały wykorzystywane przy pracach budowlanych. Ładowarki występują w wielu różnych wariantach, a wybór odpowiedniej maszyny jest gwarancją efektywnej i bezproblemowej realizacji całego przedsięwzięcia. Jaki model ładowarki teleskopowej wybrać? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.

Rodzaje ładowarek teleskopowych

Firmy, które oferują wynajem ładowarek teleskopowych, dysponują zazwyczaj dwoma popularnymi rodzajami urządzeń. Mowa tutaj o ładowarce obrotowej i sztywnej. Jest to podział z uwagi na typ kabiny, w której znajduje się operator ładowarki.

W maszynach obrotowych kabina jest w pełni mobilna – całkowicie się obraca. Z tego powodu ładowarka obrotowa pozwala na swobodne manewrowanie materiałami budowlanymi. Jej niewątpliwą zaletą jest także możliwość dźwigania towarów na bardzo dużą wysokość. Ponadto niektóre typy ładowarek obrotowych pozwalają na udźwig o wartości aż 7 ton. Dzięki temu możliwe jest między innymi bezproblemowe rozlokowanie urządzeń na placu budowy.

Podczas gdy ładowarka teleskopowa obrotowa jest maszyną o dużej wielozadaniowości, ładowarka sztywna służy przede wszystkim do rozładowywania transportu. W przypadku ładowarek sztywnych kabina operatorska nie może się obracać.

ładowarka sztywna

Jaki model ładowarki teleskopowej wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju ładowarki teleskopowej to dobry początek. Jednak nietrudno się domyślić, że na rynku istnieje wiele różnych producentów ładowarek, a każdy z nich udostępnia wiele modeli maszyn.

Najpopularniejsi producenci ładowarek teleskopowych to między innymi Manitou, JCB, Merlo i Dieci. Jak wybrać odpowiedni model? Należy uwzględnić przede wszystkim wysokość, na jaką będą podnoszone ładunki oraz ich masę. Jeśli zależy nam na bardzo dużej wysokości, warto rozważyć wynajem ładowarki teleskopowej obrotowej.

Niektóre modele pozwalają podnosić towary na wysokość 16-25 metrów. Co ciekawe, tak duża wysokość podnoszenia nie wiąże się z ograniczeniami masy – w zależności od modelu możliwy jest udźwig od 4 do nawet 7 ton. Przykładem takich maszyn są modele Manitou MRT lub Merlo ROTO.

Podsumowanie

Wśród najemców maszyn budowlanych dużym powodzeniem cieszą się mobilne ładowarki teleskopowe obrotowe. Warto wspomnieć, że urządzenie, w zależności od rodzaju, zawsze można rozbudować o dodatkowe funkcje, dołączając na przykład hak czy kosz osobowy. Odpowiednio wyposażona maszyna jest doskonałym wsparciem między innymi przy pracach montażowych.

Wynajmowana ładowarka teleskopowa powinna być adekwatna do wymaganej wysokości podnoszenia oraz masy towarów. Dlatego, wybierając model ładowarki, należy zwrócić szczególną uwagę na te dwa parametry.