Przez wiele osób dron początkowo postrzegany był jako zabawka, przy której można mile zaplanować czas. Jednak 2021 rok pod tym względem okazał się przełomowy. Nagle bowiem okazało się, że część tych „zabawek” wymaga posiadania odpowiedniej licencji. Kto dokładnie musi się o nią postarać? Jakie uprawnienia daje licencja na drona?
Korporacja SNH Drones prowadzi angażujące szkolenia specjalistyczne. Dlaczego jednak nagle okazało się, że takie szkolenia specjalistyczne są potrzebne? Ponieważ okazało się, że nieroztropne użytkowanie bezzałogowych samolotów latających, mogło doprowadzić do niebezpieczeństwa, które powiązane było nawet z możliwością utraty życia. Przykładem może być chociażby notoryczne naruszenie przestrzeni powietrznej w bliskiej okolicy najsłynniejszego, francuskiego lotniska. To właśnie francuski parlament, jako jeden z pierwszych, postanowił szybko przegłosować zmiany w prawie. Na ich doświadczeniu bazowały również inne kraje. W tym również Polska, która w 2021 roku zdecydowała się na zmiany.
To dokument, który na bieżąco kontrolowany jest przez m.in. Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jest to ten dokument, który potrzebny będzie wszystkim tym osobom, jakie z dronów chcą korzystać w celach komercyjnych. Mowa tutaj chociażby o fotografach i filmowcach. Chociaż warto wiedzieć, że z tego typu dronów, jakie umożliwiają wykonanie fotografii, filmów, korzystają m.in. geodeci. Każda z tych osób winna mieć odpowiednią licencję na drona. Dzięki snh-drones można zdobyć ważne kwalifikacje.
Są takie sytuacje, kiedy licencja na drona nie jest potrzebna. W ogólnym rozumieniu są to te bezzałogowe maszyny latające, które w myśl obowiązującego prawa, postrzegane są jako zabawki. Jak można dokładnie rozumieć to sformułowanie?
Często bowiem bywa tak, że rodzice kupują takie urządzenie swoim pociechom do zabawy. Czy to oznacza, że kilkulatki również muszą udać się na takie szkolenie specjalistyczne? Oczywiście, że nie. Jeżeli waga drona nie przekracza 249 g, nie trzeba się niczym przejmować. Bez trudu można dokonywać lotów takim urządzeniem. Chociaż – trzeba zdawać sobie z tego sprawę – każda z osób musi pamiętać o tym, aby swojego statku powietrznego nie tracić z oczu.
To, czy ktoś posiada licencję, czy też nie, nie zwalnia go z obowiązku dbania o obowiązujące przepisy prawne. W nich to można znaleźć zapis odnoszący się do tego, gdzie takimi wirnikowcami, nie można się poruszać. W szczególności, jeżeli ktoś takiej licencji nie ma. W grę wchodzą tu takie tereny jak: linie telekomunikacyjne, linie energetyczne, banki, muzea, rurociągi paliwowe, zapory wodne, śluzy, porty morskie, porty lotnicze, kopalnie, ujęcia wody, wodociągi, rurociągi paliwowe, oczyszczalnie ścieków. Zakaz obejmuje wszystkie małe drony. Czasem jednak bywa tak, że nawet osoby posiadające licencję, nie mogą latać nad tego typu terenami. Zawsze trzeba w tej kwestii zachować uwagę.