Pozyskanie kredytu hipotecznego na dobrych warunkach stało się sztuką. W czasach łatwego dostępu do pieniądza, nie powinno być z tym problemów, lecz w rzeczywistości nie do zawsze tak jest. To nie jest pożyczka gotówkowa, przy której wyjmujesz dowód osobisty i czekasz na umowę do podpisu. Kwestie, które wymagają omówienia wykraczają daleko poza pytanie jedynie o wysokość raty. Do spotkania z doradcą w banku trzeba się zatem solidnie przygotować.
Przynieś wszystkie dokumenty, które uważasz, za niezbędne do udzielenia kredytu. To oszczędzi Twój czas i pozwoli bankowi szybciej zapoznać się ze sprawą. Zaświadczenia o uzyskanych dochodach, umowy o pracę, wyciągi z konta, księga wieczysta – niezbędna do ustanowienia hipoteki, umowa przedwstępna, wszelka dokumentacja techniczna, pozwolenie na budowę to tylko niektóre z nich.
Opisz dokładnie cel kredytowania. Księga wieczysta zawiera najważniejsze informacje: o właścicielu, przeznaczeniu, obciążeniach prawami osób trzecich i wpisach hipotecznych. W przypadku mieszkań warto mieć dokument o przynależności lokalu do zasobów danej spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Stan prawny tego, co chcesz sfinansować jest dla Banku bardzo ważny. Mieszkania
Nie krępuj się pytać o wszystko. Jeśli pytasz ogólnikowo to i bank tak odpowiada. Wiele osób tak robi, a później na podstawie okrojonej wiedzy tworzą swoisty ranking ofert i podejmuje decyzję – dlatego nawet drogie i niekorzystne oferty znajdują klientów. Nie bój się pytać i oczekuj odpowiedzi.
Nie przyjmuj odmowy udzielenia odpowiedzi. Jeżeli pytając w banku o warunki cenowe, słyszysz wymówki w stylu ‚Musicie Państwo najpierw złożyć wniosek …‚ to możesz sobie od razu odpuścić. ‚Kota w worku’ należy omijać, kupując nawet żelazko na raty, a co dopiero przy kredycie hipotecznym? Szukaj odpowiedzi na to co dla Ciebie ważne.
Zrób listę podstawowych pytań: okres kredytowania i karencji, udział własny i forma wniesienia, wakacje kredytowe, obowiązek ubezpieczenia, możliwość przewalutowania, koszt ewentualnej wyceny nieruchomości, forma i okres Twojego zatrudnienia, czas procedowania wniosku przez Bank, konieczność posiadania innych produktów – konta i wpływów, karty, debetu, ubezpieczenia, udziału własnego, itp.
Dobrze rozpoznaj warunki cenowe: Oprocentowania to nie tylko jego wysokość. To też formuła naliczania, częstotliwość zmiany i sposób informowania o zmianie. Natomiast opłaty i prowizje to: przygotowawcza, za udzielenie, za gotowość do wypłaty, za uruchomienie transzy, za inspekcję na miejscu, za administrowanie kredytem, za przedterminową spłatę, za zmianę warunków, za prowadzenie rachunku, Internet, kartę, token itp.
Jeżeli Bank widział taką konieczność to z pewnością zręcznie pominie wiele ważnych dla Ciebie kwestii, których poruszać nie musi. Omówienie ich leży w Twoim interesie. Gdy to się uda, to bardzo szybko odkryjesz wszystkie karty banku i może dowiesz się czegoś co wpłynie na zmianę Twojej decyzji.