Jeśli budujesz lub planujesz wybudować dom z instalacją centralnego ogrzewania, niezbędnym elementem jest komin. Na rynku mamy kilka rozwiązań, jednak jednym z rodzajów kominów, które poza funkcjami świetnie się prezentują, jest komin ceramiczny. Warto jednak wiedzieć, jaki normy powinien on spełniać.
Komin ceramiczny cechuje się klasycznym, estetycznym wyglądem i może być niejako ozdobą naszego dachu. Natomiast estetyka to nie wszystko – wszak komin pełni wiele funkcji praktycznych. Jego podstawowym zadaniem jest odprowadzanie produktów spalania, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Kominy ceramiczne mają dużo korzyści. Przede wszystkim świetnie radzą sobie z wysokimi temperaturami, ale także ze sporymi zmianami w temperaturze. Dodatkowo są bardzo odporne na korozję oraz różne uszkodzenia mechaniczne. Materiał ceramiczny cechuje się także niepalnością, więc nawet w momencie zapalania sadzy nie musimy się martwić.
Wybierając komin ceramiczny możemy zdecydować się na komin murowany, a także na gotowe systemy kominowe. Decydując się na komin murowany z ceramiki należy wyposażyć się we wkład kwasoodporny, który zapobiegnie przedostawaniu się skraplających się zanieczyszczeń do klinkieru.
Komin ceramiczny jest wprawdzie dość kosztowny (co stanowi dla wielu osób barierę), ale z drugiej strony jego trwałość zapewni nam prawidłową pracę przez wiele lat.
Jeśli kupujemy gotowy komin ceramiczny u producenta, należy zwrócić uwagę, czy spełnia on wszelkie wymagane normy dotyczące bezpieczeństwa. Aktualnie musimy zadbać o zgodność z normą „Kominy – Systemy kominowe z ceramicznymi kanałami wewnętrznymi”, która dzieli się na trzy inne: EN 13063-1, EN 13063-2 oraz EN 130630-3. Każda karta techniczna komina ceramicznego u dobrych producentów, takich jak Kominex, powinna zawierać takie informacje. Poszczególne części normy dotyczą kolejno: wymagań i badań dotyczących odporności na pożar i sadzę, wymagań i badań dotyczących eksploatacji w warunkach zawilgocenia oraz wymagań i badań kanałów powietrzno-spalinowych.
Stosowanie się do norm jest niezwykle istotne z punktu widzenia środowiska, ale również naszego bezpieczeństwa. Spaliny wydostające się z komina są groźne dla zdrowia, a w dużym stężeniu mogą zagrażać nawet życiu. Niezwykle ważne są też profesjonalne przeglądy kominów, przede wszystkim dotyczące drożności.