Czy zawodnik, który trenuje, potrzebuje specjalnej diety? Tak, ponieważ ma inne zapotrzebowania kaloryczne. Coraz większa ilość osób aktywnych fizycznie to wyzwanie dla specjalistów od żywienia. Studia z dietetyki stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowania trenujących. Jaka dieta jest dla nich odpowiednia?
Większość z nas trening kojarzy ze sportowcami. Tymczasem ten rodzaj aktywności to po prostu starannie zaplanowane ćwiczenia, które odbywają się cyklicznie. Uważasz, że specjalną dietę opracowuje się tylko zawodowym sportowcom? Studia z dietetyki uczą, jak komponować posiłki także dla sportowców amatorów. Odpowiednio zbilansowana dieta stanowi doskonałe wsparcie dla wzmożonego ruchu. Tylko taki duet ma szansę na efektywność bez strat dla organizmu. Jakie parametry są brane pod uwagę na początku współpracy z dietetykiem? Na pewno nasz wiek, płeć, waga, styl życia, jak również rodzaj aktywności fizycznej, jaki preferujemy.
Czy dieta biegacza lub osoby, uprawiającej sport zespołowy powinna być taka sama? Studia z dietetyki uczą, jakie są niuanse pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami sportowymi. Szacuje się, że dzienna kaloryczność posiłków osoby trenującej powinna być większa od normalnej diety o średnio 500 kcal. Ile zjadają sportowcy? Minimum 2500 kcal, choć w sportach siłowych te wartości są jeszcze wyższe. Aktywność fizyczna to także większe zapotrzebowanie na wodę. Średnio na 1000 kcal powinno się przyjmować minimum 1 litr płynów. Dlaczego aż tyle? Przy diecie bogatszej w kalorie organizm odprowadza więcej ubocznych produktów metabolizmu.
O tym, jak właściwie żywić osoby aktywne, dowiesz się na studiach z dietetyki. W pierwszej kolejności należy unikać znaczącej obróbki termicznej, np. w postaci smażenia. Niewskazane są też słodycze i białe pieczywo. Na czarnej liście lądują cebula, czosnek, kapusta i groch, ponieważ są to produkty wzdymające. Osoba aktywna powinna nastawić się na 4-5 posiłków, spożywanych w stałych porach dnia. Połowa kalorii musi pochodzić z węglowodanów. Głównie warzyw i owoców. Nie zapomnij o nienasyconych tłuszczach i chudych rybach, jak dorsz, pstrąg, szprotki czy mintaj. Sięgaj po nabiał – mleko i jego przetwory. Jedz jajka, zwłaszcza na śniadanie.
Bezpośrednio przed wzmożoną aktywnością fizyczną nie myśl o jedzeniu. Poczekaj około dwóch godzin od jednego z głównych posiłków. Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym. Podczas wysiłku można sięgać po różnego typu przekąski węglowodanowe, jak batony. Nie będą długo uwalniać glukozy do mięśni, tylko zafundują im szybki zastrzyk energii. Odżywianie sportowca to nie tylko dieta, ale też suplementy. Ich rodzaj i ilość także warto skonsultować z dietetykiem.
Coraz częściej diety dla sportowców możesz kupić jako gotowy catering. W takim przypadku nie musisz się martwić o odpowiednią kaloryczność posiłków.