Jak zamontować okno

Montaż okien to dość drogie przedsięwzięcie, dlatego powinniśmy dokładnie dopilnować, aby wszystko zostało przeprowadzone poprawnie. Samodzielny montaż okien wiąże się ze skróconą gwarancją. A kiedy dojdzie do jakichś kłopotów producent może w łatwy sposób złożyć winę na montażystę, który nie posiada kwalifikacji i obarczyć nas za wszystko winą. Dodatkowo zakup okien z montażem wiąże się z 8-procentowym podatkiem, a w przypadku zakupu na własną rękę będziemy musieli liczyć się z 23-procentowym podatkiem. Po doliczenie fachowej ekipy cena wymiany okien będzie zbliżona, dlatego warto postawić na fachowców i cieszyć się gwarancją opiewającą na pięć lub nawet siedem lat. 

Ciepły czy tradycyjny montaż?

W przypadku, kiedy montujemy okna pod względem izolacyjnym, możemy zdecydować się na montaż tradycyjny. Polega on na uzupełnieniu pianką izolacyjną powierzchni dookoła nich oraz parapetów. Kiedy jednak wymiana okien ma być częścią termomodernizacji domu, okna o świetnych parametrach izolacyjnych powinny zostać zamontowane zgodnie z normami ciepłego montażu. Polega to na tym, że po użyciu pianki należy obszar wokół nich uszczelnić taśmami. Do tego celu wykorzystujemy taśmę rozprężną od zewnątrz oraz paroszczelną od środka. 

Jak zamontować okno?

Kiedy mamy do czynienia ze ścianą jednowarstwową idealny jest montaż okna pośrodku grubości ściany. Jednak kiedy jest ona dwuwarstwowa, znacznie lepszy efekt będziemy w stanie uzyskać poprzez licowanie ościeżnicy od zewnątrz. W przypadku trzywarstwowej ściany najlepszą opcją jest montaż z pełnym wysunięciem na zewnątrz. Obecnie w szczególności w budynkach niskoenergetycznych, kiedy mamy do czynienia ze ścianami dwuwarstwowymi, okna są montowane jeszcze przed murem. Do takich zadań wykorzystuje się przeznaczone do tego odpowiednie systemy montażowe. Miejsce, w jakim okna zostaną ustawione jest zależne od poprawności termoizolacji danego budynku. W przypadku, kiedy zakupimy ciepłe okna, bez większego problemu możemy zamontować je w warstwie ocieplenia.