Świnka morka to lubiany i powszechnie znany domowy pupil. Jest ona ceniona przede wszystkim za swoje przyjazne nastawienie oraz pogodny charakter i brak wykazywanej agresji. Świnka może więc okazać się wspaniałym przyjacielem nie tylko dla osoby dorosłej, ale również dla dzieci, dla których posiadanie zwierzątka stanowić będzie doskonałą lekcję odpowiedzialności oraz empatii. Aby jednak nasz nowy lokator dobrze czuł się w naszym domu, należy mu przygotować odpowiednie lokum. W tym przypadku doskonale sprawdzi się dobrze wyposażona klatka.
Wielkość klatki jest uzależniona od ilości planowanych do hodowli zwierząt. Należy bowiem pamiętać o tym, że karwie są zwierzętami stadnymi i zdecydowanie lepiej czują się w towarzystwie swojego kompana, niż w pojedynkę. Klatka dla świnki morskiej powinna mieć co najmniej 80 cm długości oraz minimum 50 cm szerokości. Taka wielkość klatki zapewni śwince swobodę biegania oraz pomoże uniknąć jej apatii. W przypadku dwóch lokatorów klatka powinna mieć ponad 100 cm. Taki wymiar klatki zapewni gryzoniom dostatecznie dużo miejsca do sprawnego przemieszczania się, leżenia oraz zapobiegnie konieczności walki o terytorium.
Podczas wyboru klatki dla świnki morskiej należy pamiętać o tym, że świnka morska nie jest typem sportowca, takiego jak choćby chomik, który bardzo chętnie wspina się po kołowrotkach. Dlatego właśnie klatka dla świnki morskiej powinna być stosunkowo szeroka, ale nie musi być bardzo wysoka. Na rynku dostępne klatki dwupoziomowe, które warto jednak wybierać w przypadku bardziej ruchliwych i zwinnych gryzoni. Świnkom wystarczy klatka o wysokości co najmniej 23 cm, która umożliwi im swobodne stawanie na tylnych łapkach, a właścicielowi komfortowe wyjmowanie pupila z klatki. W tym celu warto również rozważyć zakup klatki dodatkowo otwieranej z góry, a nie tylko z boku. Należy również pamiętać o tym, że poszczególne rasy świnek morskich mogą różnić się wielkością. W przypadku hodowli stosuje się zatem odpowiednie przeliczniki, zgodnie z którymi rozmiar klatki dla karwi o wadze do 450 gram powinien wynosić co najmniej 1800 cm2, natomiast dla świnek większych – 2500 cm2. Drugi pupil w klatce to konieczność zwiększenia przestrzeni o kolejne 250 cm2 lub 500 cm2, a w przypadku największych ras świnek morskich – nawet o 900 cm2.
Aby świnka morska mogła cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas należy przykładać szczególną uwagę do kwestii jej pielęgnacji oraz higieny. Dlatego właśnie klatka powinna być regularnie sprzątana, zwłaszcza gdy nasz pupil należy do gatunków długowłosych. Wygodnym rozwiązaniem jest więc zastosowanie kuwety, które skraca czas pracy. Ponadto, dość wysoka kuweta ułatwia zachowanie czystości nie tylko wewnątrz klatki, ale również poza nią. Świnki znane są bowiem ze swojego radosnego podskakiwania oraz aktywnego poszukiwania jedzenia, podczas którego mogłyby rozsypywać trociny poza kuwetę.
Choć świnki morskie są bardzo przyjaznymi zwierzętami, są one równocześnie dość płochliwe. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest wstawienie do klatki niewielkiego domku, który może stanowić dla świnki swoisty azyl w momencie poczucia zagrożenia. Ponadto, domek zapewni śwince odosobnienie oraz schronienie podczas odpoczynku i snu. Z bogatej oferty wybierać można choćby domki narożne, podwieszane, wykonane z plastiku, drewna czy z wikliny.
Poidełko to bardzo wygodne rozwiązanie, które zapewnia śwince swobodny dostęp do wody bez obaw o zamoczenie trocin oraz jedzenia. Poidełko jest bowiem montowane na zewnątrz klatki i składa się z plastikowego pojemnika na wodę oraz metalowej rurki. Karwie bardzo szybko akceptują ten sposób pojenia. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie wody oraz myciu pojemnika z użyciem delikatnych środków przyjaznych dla zdrowia zwierząt. Jak wspominano powyżej, świnki morskie mają tendencję do wysypywania trocin oraz jedzenia. Niemniej jednak typowe pojemniki na jedzenie są w zasadzie jedynym godnym polecenia rozwiązaniem. W sprzedaży dostępne są pojemniki porcelanowe, ceramiczne, plastikowe i metalowe. Do klatki pupila można wstawić dwa pojemniki, z których jeden będzie wykorzystywany na pokarm suchy, drugi – na świeże warzywa oraz owoce. Resztki jedzenia warto regularnie usuwać z klatki, co ograniczy choć trochę konieczność jej bardzo częstego sprzątania. Poza pojemnikami na jedzenie w klatce dla świnki morskiej warto również zamontować paśnik. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które zapewnia śwince dostęp do siana, a jednocześnie zapobiega jego mieszaniu z zanieczyszczonymi trocinami.