Jak usunąć zastygnięty wosk?

Czy masz jakieś plamy od zastygniętego wosku na obrusie lub ubraniu? Nie rozpaczaj! Oto wskazówki, które pomogą Ci je usunąć.

Świece są przytulne i powszechnie używane podczas wyjątkowych okazji. Ale jednym z wielu problemów jest to, że wosk z palącej się świecy często przedostaje się na zewnątrz, przykleja się do obrusów, odzieży i tkanin, a następnie zastyga. Zastygnięty wosk może być trudny do usunięcia, ale oto kilka wskazówek, które z pewnością pomogą ci odzyskać świąteczną tkaninę w dobrej formie.

Wylany wosk, jak usunąć
Wylany wosk

1. Żelazko i kalka.

Potrzebne ci będzie żelazko, najlepiej jakieś stare żelazko. Ponadto będziesz potrzebować kalki, ewentualnie filtra do kawy, papieru do pieczenia lub grubego ręcznika papierowego. Przyda się także deska do prasowania. Alternatywnie możesz użyć stołu/podłogi jako deski do prasowania i umieścić ręcznik między nimi.

Umieść materiał, który ma plamę od świecy, na desce do prasowania lub na stole z ręcznikiem pod spodem i delikatnie wygładź żelazkiem. Następnie umieść kalkę lub zamiennik na plamie od świecy i prasuj równomiernie żelazkiem w umiarkowanej temperaturze.

Dzięki temu świeca rozgrzeje się i wsiąknie w leżącą na niej kalkę, tym samym zniknie z pierwotnie poplamionego materiału.

Może pozostać tłusta plama po świecy. Można to zmyć płynem do naczyń. Pozwól, aby płyn do naczyń zadziałał na plamę przez około pół godziny przed spłukaniem.

Upewnij się, że nie używasz papieru kolorowego lub wzorzystego, ponieważ atrament w nim może zostać przeniesiony na prasowany materiał.

Usuwamy wosk
Wosk świec

2. Zamrażarka.

Wskazówka numer 2 jest znana wielu. Tutaj należy umieścić tkaninę w zamrażarce na kilka godzin, aby plama od wosku całkowicie zamarzła. Gdy wosk jest zamrożony, łatwo go oderwać.

Również w tym przypadku po świecy może pozostać plama tłuszczu. Możesz ją łatwo usunąć tak jak we wskazówce numer 1.