Jak prawidłowo zaplanować garaż w domu jednorodzinnym?

Wymiary mają znaczenie

Podczas budowy domu, kluczowe znaczenie ma odpowiednie zaplanowanie garażu. Jego minimalne wymiary regulują przepisy prawa budowlanego. Według aktualnych norm miejsce postojowe powinno mieć minimum 250 x 500 centymetrów. Aby swobodnie otworzyć drzwi samochodu, potrzebujemy dodatkowo minimum 30 centymetrów z każdej strony, dlatego minimalna wielkość jednostanowiskowego garażu powinna wynosić 360 x 500 cm. Planując wielkość garażu, musimy również wziąć pod uwagę konkretną wielkość naszego samochodu. Inną ilość miejsca będzie potrzebował duży van, a inna kompaktowy miejski samochód.

Wybór bramy garażowej

Kluczowym elementem każdego garażu jest odpowiednio dobrana brama. Dobrze dobrany produkt powinien mieć wysokie parametry izolacyjne i być wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Brama rolowana

Pierwszym rozwiązaniem, którego dużą zaletą jest możliwość swobodnej aranżacji sufitu garażu, jest brama rolowana, w której kurtyna porusza się wzdłuż aluminiowych prowadnic i jest nawijana na wał nawojowy. Bramy rolowane ( www.producentbram24.pl/index.php/oferta/8-bramy/6-bramy-rolowane ), dzięki pionowemu otwieraniu zapewniają wolną przestrzeń przed garażem oraz wewnątrz niego. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, bramy rolowane oprócz swoich praktycznych zastosowań, są również doskonałym elementem dekoracyjnym. Wykorzystanie w bramach rolowanych napędu elektrycznego umożliwia zastosowanie w niej zdalnego sterowania.

Brama segmentowa

Innym popularnym typem stosowanym w budownictwie jednorodzinnym są bramy segmentowe. Montowana jest w otworze lub za otworem garażu, otwiera się do góry. Brama segmentowa ( www.producentbram24.pl/index.php/oferta/8-bramy/7-bramy-segmentowe ) składa się ze ściśle połączonych ze sobą zawiasami segmentów. Podczas otwierania bramy przesuwają się ku górze po prowadnicach.

Zarówno bramy rolowane, jak i segmentowe dostępne są w wielu kolorach i wzorach. W domach w stylu nowoczesnym doskonale sprawdzą się bramy w odcieniach szarości, antracytu oraz czerni. Tradycyjne budynki warto wyposażyć w bramy garażowe w kolorze i strukturze drewna.

Dobra organizacja

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy nasz samochód, to także pomieszczenie gdzie składujemy zapasowe opony, niezbędne narzędzia, a także sprzęt sportowy i nierzadko kosiarkę. Aby uniknąć chaosu, kluczowa jest prawidłowa aranżacja przestrzeni. Do przechowywania niewielkich przedmiotów doskonale sprawdzą się regały magazynowe o wysokiej wytrzymałości i ażurowej formie. Większe przedmioty warto umieścić w pojemnikach lub kontenerach.

Garaż to często również miejsce, w którym przechowujemy rowery. Aby nasze dwa kółka nie utrudniały wjazdu i wyjazdu samochodem, do ich przechowywania warto wykorzystać uchwyty sufitowe. Większość dostępnych propozycji pozwala bez większego wysiłku zawiesić na nich rower. Innym rozwiązaniem jest pionowy wolnostojący stojak rowerowy.

Warsztat w garażu

Mini warsztat, czy miejsce do majsterkowania w garażu to marzenie wielu mężczyzn i… kobiet. Podczas aranżacji miejsca do pracy dobrze sprawdza się szafki i półki na kółkach, które możemy w dowolny sposób przestawiać. Doskonałym rozwiązaniem będzie umieszczenie stołu warsztatowego, jeśli jednak wielkość garażu nam na to nie pozwala, skorzystajmy ze składanej wersji, która w razie potrzeby możemy złożyć i postawić przy ścianie.

Siłownia w garażu

siłownia w garażu

Osoby posiadające duży, nie w pełni wykorzystany garaż, mogą zdecydować się na aranżacje siłowni. Aby przestrzeń do ćwiczeń była bezpieczna i funkcjonalna musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim strefa siłowni dla zapewnienia wygody powinna być oddzielona od miejsca, w którym zaparkowany jest samochód. Ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i dostępu do świeżego powietrza. Opary benzyny, zapach olejów i smaru, który często unosi się w powietrzu, nie będzie dobry dla naszego zdrowia. W szczególności, jeśli planujemy korzystać z naszej domowej siłowni zimą, musimy zadbać o odpowiednią izolację termiczną. Odpowiednio dobrana brama i dodatkowe ogrzewanie z pewnością spełnią swoje zadanie.