Podczas budowy domu, kluczowe znaczenie ma odpowiednie zaplanowanie garażu. Jego minimalne wymiary regulują przepisy prawa budowlanego. Według aktualnych norm miejsce postojowe powinno mieć minimum 250 x 500 centymetrów. Aby swobodnie otworzyć drzwi samochodu, potrzebujemy dodatkowo minimum 30 centymetrów z każdej strony, dlatego minimalna wielkość jednostanowiskowego garażu powinna wynosić 360 x 500 cm. Planując wielkość garażu, musimy również wziąć pod uwagę konkretną wielkość naszego samochodu. Inną ilość miejsca będzie potrzebował duży van, a inna kompaktowy miejski samochód.
Kluczowym elementem każdego garażu jest odpowiednio dobrana brama. Dobrze dobrany produkt powinien mieć wysokie parametry izolacyjne i być wykonany z wysokiej jakości materiałów.
Pierwszym rozwiązaniem, którego dużą zaletą jest możliwość swobodnej aranżacji sufitu garażu, jest brama rolowana, w której kurtyna porusza się wzdłuż aluminiowych prowadnic i jest nawijana na wał nawojowy. Bramy rolowane ( www.producentbram24.pl/index.php/oferta/8-bramy/6-bramy-rolowane ), dzięki pionowemu otwieraniu zapewniają wolną przestrzeń przed garażem oraz wewnątrz niego. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, bramy rolowane oprócz swoich praktycznych zastosowań, są również doskonałym elementem dekoracyjnym. Wykorzystanie w bramach rolowanych napędu elektrycznego umożliwia zastosowanie w niej zdalnego sterowania.
Innym popularnym typem stosowanym w budownictwie jednorodzinnym są bramy segmentowe. Montowana jest w otworze lub za otworem garażu, otwiera się do góry. Brama segmentowa ( www.producentbram24.pl/index.php/oferta/8-bramy/7-bramy-segmentowe ) składa się ze ściśle połączonych ze sobą zawiasami segmentów. Podczas otwierania bramy przesuwają się ku górze po prowadnicach.
Zarówno bramy rolowane, jak i segmentowe dostępne są w wielu kolorach i wzorach. W domach w stylu nowoczesnym doskonale sprawdzą się bramy w odcieniach szarości, antracytu oraz czerni. Tradycyjne budynki warto wyposażyć w bramy garażowe w kolorze i strukturze drewna.
Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy nasz samochód, to także pomieszczenie gdzie składujemy zapasowe opony, niezbędne narzędzia, a także sprzęt sportowy i nierzadko kosiarkę. Aby uniknąć chaosu, kluczowa jest prawidłowa aranżacja przestrzeni. Do przechowywania niewielkich przedmiotów doskonale sprawdzą się regały magazynowe o wysokiej wytrzymałości i ażurowej formie. Większe przedmioty warto umieścić w pojemnikach lub kontenerach.
Garaż to często również miejsce, w którym przechowujemy rowery. Aby nasze dwa kółka nie utrudniały wjazdu i wyjazdu samochodem, do ich przechowywania warto wykorzystać uchwyty sufitowe. Większość dostępnych propozycji pozwala bez większego wysiłku zawiesić na nich rower. Innym rozwiązaniem jest pionowy wolnostojący stojak rowerowy.
Mini warsztat, czy miejsce do majsterkowania w garażu to marzenie wielu mężczyzn i… kobiet. Podczas aranżacji miejsca do pracy dobrze sprawdza się szafki i półki na kółkach, które możemy w dowolny sposób przestawiać. Doskonałym rozwiązaniem będzie umieszczenie stołu warsztatowego, jeśli jednak wielkość garażu nam na to nie pozwala, skorzystajmy ze składanej wersji, która w razie potrzeby możemy złożyć i postawić przy ścianie.
Osoby posiadające duży, nie w pełni wykorzystany garaż, mogą zdecydować się na aranżacje siłowni. Aby przestrzeń do ćwiczeń była bezpieczna i funkcjonalna musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim strefa siłowni dla zapewnienia wygody powinna być oddzielona od miejsca, w którym zaparkowany jest samochód. Ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i dostępu do świeżego powietrza. Opary benzyny, zapach olejów i smaru, który często unosi się w powietrzu, nie będzie dobry dla naszego zdrowia. W szczególności, jeśli planujemy korzystać z naszej domowej siłowni zimą, musimy zadbać o odpowiednią izolację termiczną. Odpowiednio dobrana brama i dodatkowe ogrzewanie z pewnością spełnią swoje zadanie.