Jak pomóc kotu z nadwagą?

Nadwaga i otyłość u kotów to temat bardzo poważny, bowiem skala tego problemu jest niestety ogromna. Kot z nadwagą nie jest kotem „szczęśliwym i dobrze odżywionym”, ale kotem, którego zdrowie jest realnie zagrożone. Jeśli zauważasz u swojego czworonoga kłopot z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, koniecznie sprawdź, jak mu pomóc!

Jakie są przyczyny nadwagi i otyłości u kotów?

Przyczyn tego niewątpliwie niebezpiecznego problemu może być wiele. Skupmy się jednak na tych najpowszechniejszych – i co ważne – na tych, na które jako opiekunowie kotów mamy rzeczywisty wpływ. Podstawową przyczyną nadwagi u kotów jest po prostu brak aktywności fizycznej. Mowa tutaj oczywiście o kotach domowych, które nie mają możliwości wychodzić na zewnątrz.

Kolejna kwestia to nieprawidłowa dieta (np. niedostosowana do danego zwierzęcia, zbyt kaloryczna), za duże dzienne porcje, dokarmianie resztkami ze stołu. Z otyłością często zmagają się koty wykastrowane, gdyż ich apetyt po zabiegu wzrasta – w przeciwieństwie do zapotrzebowania na energię…

Jak pomóc kotu z nadwagą?

Bardzo ważne jest to, aby działać wielotorowo. Po pierwsze więc musisz zapewnić swojemu podopiecznemu niezbędną dawkę aktywności fizycznej. Koty w naturze są naprawdę aktywne. Dużo polują i przez sporą część czasu pozostają w ruchu. W warunkach domowych nie mają takich możliwości, nie mogą polować, jedzenie dostają wprost do miski, dlatego nieco nudzą się i… drzemią. To oczywiście przekłada się na wzrost masy ciała. Jak temu zaradzić?

Nie musisz wypuszczać swojego kota na zewnątrz. Z powodzeniem bowiem możesz zapewnić mu rozmaite zabawy ruchowe w domu (wspólne, jak i samodzielne, np. z pomocą zabawek interaktywnych). Pamiętaj o tym, że liczyć się regularność!

Jednocześnie dostosuj dzienną dawkę pokarmu do wieku kota, jego trybu życia, stanu zdrowia etc. Jeśli masz wątpliwości, ustal to z lekarzem weterynarii. Uwielbiasz dokarmiać swojego mruczka? Po pierwsze nie podawaj mu kalorycznych przekąsek i resztek ze stołu. Po drugie pamiętaj o tym, że dzienna dawka smakołyków nie powinna przekraczać 10% dobowego zapotrzebowania na energię.

Wybierz wysokiej jakości karmę, jak zbilansowane, pełnoporcjowe karmy SPECIFIC™. Znajdziesz wśród nich produkty dla kotów w każdym wieku, w wersji suchej i mokrej. Dostępne są m.in. karmy dla kotów kastrowanych, borykających się z alergią pokarmową, cukrzycą, kamicą i oczywiście omawianą nadwagą. Poza karmami znajdziesz również zdrowe przysmaki SPECIFIC™. Zadbaj o zbilansowaną dietę swojego kota i spraw tym samym, że będzie długo żył w doskonałym zdrowiu i kondycji!