W XXI wieku w każdym gabinecie okulistycznym znajduje się wiele różnego rodzaju nowoczesnych urządzeń zabiegowych i diagnostycznych. Jednym z ważniejszych rodzajów takiego sprzętu są foroptery lub foroptery elektroniczne, czyli automatyczne. Ich zastosowanie w trakcie wykonywania badań kontrolnych u pacjentów, znacznie ułatwia okuliście postawienie właściwej diagnozy. Z wykorzystaniem foropterów można np. łatwiej i szybciej ustalić u pacjenta wielkość wady refrakcji wzroku. Więcej na temat możliwości foropterów automatycznych przeczytasz w naszym artykule.
W większości gabinetów okulistycznych obecnie wykorzystywane są foroptery automatyczne. Starszy rodzaj tego typu urządzeń, czyli foroptery manualne, wykorzystuje się już rzadko. Przeprowadzenie badania z użyciem foroptera automatycznego jest proste i zajmuje zaledwie kilka minut. Panel sterujący w nowoczesnych urządzeniach jest dotykowy i znajdują się na nim wygodnie rozmieszczone według funkcji przyciski. Pacjent w trakcie wykonywania badania foropterem automatycznym siedzi wygodnie na krześle, a okulista lub optometrysta przykłada do jego twarzy tarczę urządzenia, o którą trzeba oprzeć czoło i brodę. Badanie polega na patrzeniu w ekran urządzenia i wpatrywanie się w wyświetlane na nim obrazy. Okulista w trakcie ich wyświetlania zadaje pacjentowi pytania, na które trzeba odpowiadać.
Badanie wzroku z zastosowaniem foroptera automatycznego jest bardzo proste i trwa stosunkowo niewiele czasu. Przebieg badania wzroku z wykorzystaniem foroptera automatycznego jest podobny do badania refrakcji przy użyciu tablic okulistycznych i soczewek próbnych. W tym przypadku jednak całe badanie jest zautomatyzowane. Więcej na jego temat opowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, jednego z najważniejszych dystrybutorów sprzętu optycznego i urządzeń okulistycznych w Polsce:
Foropter jest wyposażony w magazynki soczewek próbnych, które w trakcie badania są ustawiane w odpowiednich kombinacjach. Okulista lub optometrysta mogą je zmieniać z użyciem umieszczonych na urządzeniu pokręteł. W trakcie badania okulista ma też możliwość ustawienie kierunku podstawy i pryzmatu o zmiennej mocy. Może też ustawić skrzyżowany cylinder, zastosować filtry polaryzacyjne i filtry barwne oraz wiele innych rzeczy, które dodatkowo zwiększają możliwości diagnostyczne w sprawdzaniu wady refrakcji wzroku.
W badaniach refrakcji wzroku można wykorzystać monitory ekranowe, rzutniki optotypów, tablice okulistyczne oraz różnego typu rzutniki testów. Wśród nich są m.in. test czerwono-zielony, który służy do diagnostyki problemów z rozróżnianiem kolorów oraz tarcze do badania astygmatyzmu. Badanie wzroku z wykorzystaniem foroptera automatycznego daje lekarzowi możliwość sprawdzenia wszystkich parametrów widzenia, także widzenia obuocznego, widzenia barwnego i widzenia stereoskopowego.
Nowoczesne foroptery automatyczne, m.in. urządzenia japońskiej firmy NIDEK, to sprzęt, który znacznie ułatwia pracę okulistom. W jednym urządzeniu są połączone wszystkie teksty okulistyczne i wyświetlacz optotypów. Dzięki temu badanie refrakcji wzroku jest nie tylko o wiele dokładniejsze, ale też szybsze.