Hale stalowe charakteryzują się relatywnie krótkim czasem budowy oraz możliwością realizacji prac niezależnie od warunków pogodowych i pory roku. Hale można idealnie dostosować do przeznaczenia, a modułowa budowa przekłada się na możliwość szybkiej rozbudowy w razie potrzeby. Hale stalowe to także obiekty komercyjne i wielkopowierzchniowe obiekty o dużej rozpiętości.
Przy projektowaniu hali stalowej, która będzie przeznaczona na cele komercyjne, planuje się przestrzeń z uwzględnieniem specyficznych potrzeb inwestorów o handlowym profilu działalności. Kluczowe jest zapewnienie ciągów komunikacyjnych oraz punktów odbioru dostaw, a także stref magazynowania. Inaczej projektuje się centra handlowe, w których trzeba wydzielić stoiska sklepowe i obszerne korytarze, a inaczej hale stalowe przeznaczone na wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. W tym pierwszym przypadku może być zastosowana konstrukcja nawowa, gdzie przestrzeń hali przedzielana jest belkami wspornikowymi, przy czym rozstawy ram nośnych mogą być dość duże. Wszędzie tam, gdzie liczy się otwarta przestrzeń i brak barier architektonicznych stosuje się konstrukcje nośne o dużej rozpiętości — ramowa konstrukcja podparta obwodowo na słupach charakteryzuje się dużą sztywnością.
Hale komercyjne projektuje się w taki sposób, aby powierzchnia sprzedażowa i usługowa była dobrze skoordynowana z ciągami komunikacyjnymi. Kluczowe jest także zapewnienie pomieszczeń socjalnych i biurowych, konstrukcji reklamowych, powierzchni magazynowych oraz stref przyjmowania towaru.
W odróżnieniu od budynków wznoszonych technologią tradycyjną prefabrykowane hale stalowe nie mają ograniczeń powierzchniowych i mogą osiągać imponujące rozpiętości. Lekkie hale ze stali nie wymagają bowiem tak dużej ilości podpór, jak budynki murowane, co przekłada się na możliwość zaaranżowania przestrzeni idealnie dopasowanej do konkretnych potrzeb.
Specjalistą w dziedzinie projektowania hal stalowych o różnym przeznaczeniu jest Profix z Krakowa. Kompleksowe usługi budowy hal pod klucz obejmują opracowanie koncepcji architektonicznej, niezbędne formalności, przygotowanie placu budowy i realizację prac ziemnych. Hale powstają z prefabrykowanych elementów przywożonych na plac budowy w formie gotowych do montażu segmentów, co uniezależnia proces budowy od zmiennych warunków atmosferycznych i przerw technologicznych.