Czy sny coś znaczą? Symbole w snach

Marzenia senne są częścią naszej nieświadomości i mogą być pomocne w zrozumieniu problemów natury psychicznej lub lepszym poznaniu nas samych. Wiele osób, które cenią sobie logikę i racjonalne myślenie, uważa znaczenie snów za przesądy i zabobony. Jednak, co ciekawe symbole w snach są charakterystyczne dla wszystkich ludzi na świecie i powtarzają się, bez względu na obszar zamieszkania czy status materialny. Zatem, czy sny coś znaczą i jeśli tak, to w jaki sposób należy je interpretować?

Carl Gustav Jung odkrył, że symbole w snach, takie jak woda, ogień, drzewo, dzikie zwierzęta, latanie oraz spadanie w przepaść towarzyszyły ludziom od wieków. Dzięki pojawianiu się symboli możemy tłumaczyć znaczenie snów. Nie oznacza to bynajmniej jednej ściśle określonej interpretacji dla wszystkich. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy sny coś znaczą musimy poznać osobowość, charakter oraz problemy śniącego.

Symbole w snach takie jak, np. woda będą oznaczały co innego dla kobiety, dziecka czy mężczyzny. Także jeśli weźmiemy symbol, jakim jest drzewo, choć zasadniczo dotyczy ono osobowości, będzie wiązało się z czym innym dla każdego człowieka.

Jeśli mamy wątpliwości, czy sny coś znaczą, możemy w ramach eksperymentu zapisywać je. Bardzo ważne są w tym przypadku nie tylko surowe opisy, ale także cała gama emocji, która towarzyszy marzeniu sennemu. Ten sam sen o lataniu może wzbudzać u jednych uczucie uwolnienia, radości, odcięcia się od złych wydarzeń. U innych zaś takie symbole w snach, jak latanie będzie wiązało się z uczuciem lęku, strachu, alienacji i niemocy.

Senniki są przydatne o ile potrafią nas naprowadzić na dobry trop, ale nigdy nie należy czytać ich dosłownie. Indywidualne podejście do symboli da nam rzeczywisty wgląd w naszą własną nieświadomość i dzięki temu mamy większą szansę zrozumienia, co nieświadomość stara się nam przekazać.

Oprócz symboli, znaczenie snów może opierać się na archetypach. Archetyp matki, ojca, Cienia, Animy czy Animusa są równie fascynującym zjawiskiem, co symbole w snach.

Jeśli zazwyczaj twardo stąpamy po ziemi i wypieramy nieświadome impulsy, które próbują dostać się do świadomości poprzez sny, być może tracimy okazję do lepszego poznania siebie i co za tym idzie pełniejszego, bardziej spójnego rozwoju osobowości.

W poszukiwaniu odpowiedzi na kwestię tego, czy sny coś znaczą możemy sięgnąć po jedną z książek Junga. ,,Człowiek i jego symbole” to niesamowite kompendium wiedzy o snach, a także opowieść o tym, jak symbole w snach stawały się inspiracją dla artystów czy naukowców. Zdrowy rozsądek to pożądana cecha, ale pamiętajmy, że poza nim istnieje drugi świat nieświadomości, który domaga się naszej wzmożonej uwagi.