Czy papierowe tapety na ścianę są passé?

Wielka popularność tapet z materiałów syntetycznych jest faktem. Jednak nie udało im się wyprzeć z rynku oklein papierowych. Czy należy w tym upatrywać tylko zamiłowania do klasyki? A może decyduje wyłącznie cena? Jakie zalety mają papierowe tapety na ścianę? Co je wyróżnia na tle innych materiałów dekoracyjnych? Kiedy warto je zastosować? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań, zanim udasz się na zakupy.

5 najważniejszych zalet papierowych tapet

Negatywne opinie na temat tapet z papieru odnoszą się zazwyczaj do najtańszych produktów, czyli oklein jednowarstwowych, pozbawionych zabezpieczeń przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Tymczasem współczesne papierowe tapety na ścianę to często produkty ekskluzywne, spełniające wyśrubowane wymagania jakościowe i estetyczne.

Oto trzy największe zalety tapet z papieru:

  • atrakcyjna cena – nie wszystkie tapety papierowe są tanie, lecz zazwyczaj mają atrakcyjniejsze ceny od innych rodzajów oklein;
  • bogactwo wzorów – do nanoszenia wzorów na papier można wykorzystać różnorodne techniki drukarskie, co zachęca projektantów do eksperymentów formalnych i przekłada się na wielkie bogactwo stylów graficznych;
  • możliwość wytłaczania – tapety papierowe złożone z dwóch lub trzech warstw łatwo poddają się wytłaczaniu, co pozwala tworzyć eleganckie i ekskluzywne okleiny;
  • urok klasyki – tworzenie tapet na papierze to powrót do tradycji: w najbardziej ekskluzywnej wersji oznacza możliwość zamówienia ręcznie malowanej okleiny, która jest projektowana i wykonywana specjalnie do użycia w konkretnym pomieszczeniu;
  • ekologiczny materiał – papier jest nie tylko klasycznym, lecz też najzdrowszym materiałem do produkcji tapet: nie zawiera alergenów, nie przyciąga kurzu, jest ekologiczny (ulega naturalnej degradacji, może powstawać z przetworzonej makulatury).

Gdzie stosować tapety z papieru?

Tapety papierowe są uniwersalne i mają bardzo liczne zastosowania. Dlatego łatwiej jest wskazać miejsca, w których stosowanie oklein papierowych jest ryzykowne lub wręcz niewskazane. Zagadnienie wyjaśnia ekspert ze sklepu oferującego fototapety Kraina Barw w Warszawie: – Tapety papierowe nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, w tym szczególnie do stref mokrych w łazienkach, kuchniach i pralniach. Nawet użycie preparatów zabezpieczających, na przykład lakieru Aqua Ceramic – Kafle w płynie, nie sprawi, że papier stanie się całkowicie odporny na działanie wody. Natomiast będzie to wystarczające zabezpieczenie w przypadku dekorowania ścian, które nie są wystawione na bezpośrednie działanie wilgoci lub dużych ilości pary wodnej.

Papier najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach dobrze wentylowanych, które nie są narażone na bezpośrednią emisję pyłów i kurzu oraz zanieczyszczeń mokrych. Dlatego naturalną lokalizacją są salony i sypialnie. Inną przesłanką do użycia tapet papierowych może być potrzeba szybkiej i taniej transformacji wyglądu wnętrz. Ma to szczególne uzasadnienie w sytuacji, gdy planujesz dekorację tymczasową – gdy zamierzasz często zmieniać wystrój wnętrz. Papier doskonale nadaje się też do pokrywania ścian w pomieszczeniach, które są bardzo rzadko wykorzystywane, np. w zapasowych sypialniach albo pomieszczeń w letnim domu, z którego korzystasz zaledwie przez kilka tygodni w roku.

Tapeta papierowa jest passé czy trendy?

Wracając do tytułowego pytania, należy stwierdzić, że tapety papierowe nie tylko nie są passé, lecz stają się coraz bardziej trendy. Dzieje się tak, ponieważ papier jest postrzegany jako materiał tradycyjny i ekologiczny, a powstające z niego okleiny nawiązują do tradycji ręcznie wytwarzanych dekoracji ściennych. O ich wyborze decyduje nie tylko atrakcyjna cena, lecz także niepowtarzalny, ekskluzywny wygląd.