Czy instalację grzewczą można zamontować pod podłogą?

W większości domów i mieszkań korzystamy z tradycyjnych kaloryferów, które montowane są na ścianach, jednak możliwy jest również montaż instalacji grzewczej pod podłogą. Rozwiązanie to od wielu lat cieszy się dużą popularnością i jest stosowane zarówno jako ogrzewanie podstawowe, jak i ogrzewanie dodatkowe np. jedynie w kilku pomieszczeniach. Co warto wiedzieć na temat ogrzewania podłogowego? Podpowiadamy.

Montaż instalacji grzewczej pod podłogą – dostępne rozwiązania

Instalacja grzewcza nie musi być prowadzona w klasyczny sposób, uwzględniając jako elementy grzejne kaloryfery. Montaż instalacji grzewczej pod podłogą to doskonałe rozwiązanie, jeżeli zależy nam na wysokim komforcie cieplnym, a także możliwości swobodnej aranżacji wnętrz. Ogrzewanie podłogowe, nazywane także podłogówką, jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Wyróżniamy kilka typów podłogowych instalacji grzewczych. Najczęściej instalowane jest ogrzewanie podłogowe wodne oraz ogrzewanie podłogowe elektryczne.

W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego możemy znacznie ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem budynku, ciesząc się jednocześnie komfortem termicznym. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się zarówno jako ogrzewanie podstawowe, które jest wykonane w całym budynku, jak i ogrzewanie dodatkowe lub ogrzewanie wykorzystywane jedynie w niektórych pomieszczeniach m.in. w łazience. Montażem wodnych instalacji ogrzewania podłogowego zajmuje się np. firma RKinstal, której można zlecić wykonanie również innych instalacji. Współpraca ze specjalistami pozwala w pełni wykorzystać potencjał wybranego systemu grzewczego oraz uniknąć błędów, które skutkują zmniejszeniem wydajności grzewczej oraz wzrostem rachunków za ogrzewanie.

Mniejszą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe elektryczne, co ma związek z dość wysokimi kosztami jego użytkowania, jednak można sporo zaoszczędzić, decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, które będzie zasilane dzięki panelom fotowoltaicznym.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na ogrzewanie podłogowe?

Wodne ogrzewanie podłogowe to korzystne rozwiązanie ze względu na koszty związane z jego użytkowaniem, efektywność grzewczą, a także odczuwany komfort termiczny, jednak niezmiernie ważne w tym przypadku jest fachowe wykonanie instalacji. Niezbędne prace oraz dobór materiałów najlepiej zlecić specjalistom, którzy wiedzą, w jaki sposób układać elementy grzejne pod podłogą oraz wykonać instalację hydrauliczną, aby uniknąć strat ciepła. Równie ważne jest prawidłowe przygotowanie wylewki pod instalację podłogową oraz dobór materiałów, które zostaną wykorzystane podczas wykonania podłogi, bo muszą się one cechować odpowiednimi parametrami.