Dom

Czy blat kuchenny musi być gruby i długi? Słów kilka o wymiarach blatu.

Kolor, materiał czy forma laminacji – to wszystko ma znaczenie przy wyborze blatu kuchennego, ale ostatecznie najważniejsza jest jednak funkcjonalność. Zatem – jakie wymiary powinien mieć blat w kuchni? Czy przyzwyczajeni przez lata trendów do długiej „lady” jesteśmy skazani na to rozwiązanie aranżacyjne?

Blat kuchenny – grubość, szerokość i wysokość

Wymiary blatów kuchennych zależą w dużej mierze od materiału, z jakiego zostały wykonane. Z drugiej strony ważna jest także wygoda jego użytkowania i wytrzymałość. Z pewnością blaty z litego drewna będą zawsze bardziej wymagające – powinny być nieco grubsze i często mają ograniczoną maksymalną szerokość. Blaty laminowane są na pewno prostsze w eksploatacji – nie wymagają regularnej konserwacji i są dosyć wytrzymałe np. jeśli chodzi o zarysowania. Są też znacznie lżejsze od swoich drewnianych odpowiedników.

Szerokość blatu kuchennego dostosowujemy najczęściej do rozmiaru szafek, które znajdują się pod nim. Podobnie jest w kwestii wysokości – tutaj jednak możemy kierować się pewnymi standardami. Osoby o przeciętnym wzroście najlepiej będą czuły się przy blacie usytuowanym na wysokości 85 cm, natomiast blat na wysokości 90 cm będzie odpowiedni dla nieco wyższych domowników. Pomocnym parametrem może być także to, że średnia odległość pomiędzy blatem a zgiętym ramieniem powinna wynosić 20 cm dla każdego z nas.

Blaty kuchenne mogą znajdować się również na różnych wysokościach. Tak bywa, kiedy łączymy blat roboczy ze stołem jadalnianym, a także w sytuacji, kiedy naszą kuchnię wykańcza wyspa. Zwykle znajduje się ona znacznie wyżej niż pozostałe blaty, dzięki czemu może osłaniać otwartą kuchnię od innych pomieszczeń.

Długość blatu ważna dla funkcjonalności

W kuchni powinniśmy mieć tak naprawdę dwie strefy robocze. Może ich być oczywiście więcej, ale podstawę powinny stanowić blaty pomiędzy lodówką a zlewem oraz między zlewem a kuchenką. Mówi się także, że długość każdego z nich powinna wynosić 80 cm. Są to oczywiście statystyczne wymiary, ale ważne będą także inne kwestie. Choćby to, ilu domowników będzie jednorazowo korzystać z kuchni – jeśli będzie to kilka osób, może się okazać, że dwa blaty robocze to za mało i lepiej sprawdzi się jeden dłuższy blat, albo konieczne będzie zaprojektowanie dodatkowej wyspy lub półwyspu.