Cypryjskie kurorty. Pafos

Jest popularnym kierunkiem turystycznych wypraw, a wczasy na jego terenie każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Cypr to wspaniałe krajobrazy, cenne zabytki i kurorty, którymi znane biura podróży zachwycają się od lat. Gdzie warto się wybrać?

Głównym miastem w zachodniej części Cypru jest Pafos. Dzieje tego ośrodka miejskiego sięgają czasów starożytnych, dzięki czemu wycieczki po jego terenie dostarczą wiele radości każdemu miłośnikowi historii. Warto pamiętać, że już w okresie rzymskim było to jedno z największych cypryjskich miast. Dziś o jego dawnym znaczeniu przypominają nam wspaniałe zabytki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tym mieście jest wspaniały Zamek Bizantyjski. Wzniesiony w VII stuleciu, w XII wieku został poważnie zniszczony przez trzęsienie ziemi. Dziś, jako potężna ruina, wciąż wzbudza zachwyt turystów. Dawne lochy, zamkowe wieże oraz kolumny – oto pamiątki, które do dziś przypominają o tej wspaniałej budowli. Innym zabytkiem, któremu osoby spędzające wczasy w rejonie Pafos koniecznie powinny poświęcić nieco uwagi, jest niewielki kościółek Aja Kyriaki. Powstał on w XIII wieku na ruinach bazyliki, a jego wielkim walorem jest to, iż jest on jednym z ciekawszych przykładów stylu bizantyjskiego. Miłośników sztuki sakralnej może też oczarować tak cenny zabytek, jakim jest kościół Aja Solomoni. Ta budowla do dziś zachwyca katakumbami, w których zachowały się piękne freski o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Innym obiektem, któremu w czasie wycieczki po Pafos warto poświęcić nieco więcej czasu, jest Muzeum Etnograficzne. Wielu wspaniałych emocji może też dostarczyć turystom zwiedzenie Muzeum Bizantyjskiego, które znajduje się w północnej części miasta. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Cypr jawi się jako miejsce wypoczynku atrakcyjne i dla miłośników plażowania, i dla tych, którzy lubią spędzać czas w otoczeniu cennych zabytków. Bez wątpienia jest to jeden z tych zakątków świata, na które biura podróży bardzo chętnie stawiają – i to nie bez powodu.