Co wykorzystuje się do szalowania wykopów?

Wykonywanie różnego rodzaju wykopów to jeden z pierwszych etapów wszelkich prac budowlanych. Niezwykle istotne jest, aby zostały one właściwie zabezpieczone, ponieważ od tego zależy zarówno bezpieczeństwo ludzi, jak i całej inwestycji. Z tego powodu zadanie to warto powierzyć profesjonalnej firmie, ponieważ dobierze ona właściwy rodzaj szalunków. Z naszego artykułu dowiesz się, co wykorzystuje się do szalowania wykopów.

Szalunek – co to takiego?

Mianem szalunków określa się konstrukcje, które stanowią formę do nadawania odpowiedniego kształtu mieszance betonowej. Jest to bardzo powszechna forma konstrukcji tymczasowej wykorzystywana w trakcie prac budowlanych.

Szalunki okalają ułożone zbrojenie, do którego trafia gotowa mieszanka betonowa – wyjaśnia przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów. Po upływie odpowiedniego czasu potrzebnego do związania betonu, szalunek zostaje rozebrany. Możemy dzielić je na wiele sposobów, na przykład na szalunki stropowe, ścienne i szalunki do wykopów. Wyróżniamy także szalunki lekkie, średnie i ciężkie różniące się od siebie możliwością obciążenia i wytrzymałością, a także szalunki do wykopów wąskoprzestrzennych i szerokoprzestrzennych.

Ostatnią rzeczą, która różnicuje szalunki jest materiał, z jakiego są wykonane. 

Z czego mogą być wykonane szalunki?

Niegdyś do zabezpieczania wykopów wykorzystywano przede wszystkim drewno, ewentualnie drewniane płyty bądź wodoodporną sklejkę. Są to uniwersalne materiały, jednak nie w każdej sytuacji ich zastosowanie jest wskazane. Z tego powodu profesjonalne firmy zajmujące się szalowaniem mają do dyspozycji także inne materiały. Należy do nich: połączenia drewna i stali, wyłącznie stal, aluminium, a nawet z polimery techniczne. Szalunki dość często mają także postać metalowych, systemowych obudowań płytowych, drewnianych bali lub też pionowych szalunków, rozpieranych cylindrami hydraulicznymi. Najważniejszą kwestią jest dobór materiału do rodzaju wykopu.

Szalunek musi być sztywny oraz szczelny, a jednocześnie łatwy w montażu i rozbiórce. Zaletą drewna jest możliwość łatwego kształtowania, trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy jego rodzaj będzie odpowiedni. Lepszym rozwiązaniem jest w wielu sytuacjach zastosowanie stali, która daje dużą swobodę w tworzeniu określonych kształtów ścianki. Niekiedy można się spotkać także z zabezpieczeniem żelbetonowym, jednak trzeba się liczyć z tym, że nie będzie można go usunąć po zasypaniu wykopu.

Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom praca w wykopie jest nie tylko bardziej efektywna, lecz przede wszystkim nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Z tego powodu powinny być one wykonane solidnie z użyciem najlepszych materiałów.