Co robić, gdy dach przecieka?

Z naprawą przeciekającego dachu nie należy zwlekać. Duże zawilgocenie konstrukcji może bowiem doprowadzić do znacznego osłabienia jej stabilności i spowodowania niebezpieczeństwa większego niż kapiąca na poddasze woda. Naprawa poważnych uszkodzeń może zaś być nie tylko czasochłonna, ale też bardzo kosztowna. W związku z tym warto wiedzieć, co należy zrobić, gdy przecieka dach! Odpowiadamy na to pytanie w artykule.

Lokalizacja i załatanie przecieku

Aby móc skutecznie załatać powstałe nieszczelności, przede wszystkim należy je zlokalizować. Można ich szukać zarówno po miejscach zacieków powstających na poddaszu, jak i widocznych ubytkach pokrycia dachowego. Przeciek może być spowodowany:

  • nierówno ułożonymi dachówkami,
  • błędami konstrukcyjnymi w więźbie dachowej,
  • nieszczelną wentylacją, kominem lub oknami,
  • dziurami w warstwie izolacyjnej,
  • niewłaściwym odprowadzaniem wody z dachu.

Dokładny przegląd jest więc niezwykle potrzebny, by na jego podstawie dokonać niezbędnej naprawy dachu oraz renowacji wszystkich elementów, które tego wymagają. W przypadku bardzo dużych i rozległych uszkodzeń na dachach liczących wiele lat może okazać się konieczny większy remont lub wymiana całego pokrycia. Naprawa pojedynczych części mogłaby bowiem być nieopłacalna lub nieskuteczna na dłuższą metę.

Odpowiednie zabezpieczenie pokrycia dachowego

W radzeniu sobie z przeciekającym dachem bardzo ważne jest także właściwe zabezpieczenie pokrycia dachowego przed usterkami, które mogą się pojawić w przyszłości. Warto też zainwestować w specjalne folie do wstępnego krycia dachu. Zapewniają one wysoką szczelność, a jednocześnie przepuszczają parę wodną, dzięki czemu nie skrapla się ona na drewnianej konstrukcji. Ponadto pamiętaj o dokładnym zabezpieczeniu obróbki komina. W miejscu łączenia powierzchni dachu i ścianek komina nie powinna pojawić się nawet najmniejsza szczelina.

Wybór profesjonalnej firmy dekarskiej

Jeśli chcesz, aby przecieki w Twoim dachu zostały naprawione szybko, skutecznie i profesjonalnie, powinieneś nawiązać współpracę ze sprawdzoną firmą dekarską, taką jak Solidny Dekarz. Wówczas zyskasz pewność, że zaproponowane rozwiązania będą dostosowane do Twoich potrzeb, a także sedna problemu.

Dzięki temu wszelkie nieszczelności zostaną zlokalizowane, a następnie solidnie i precyzyjnie zlikwidowane. Cała powierzchnia dachu natomiast będzie poddana właściwej konserwacji i zabezpieczeniu przeciwko niekorzystnym warunkom zewnętrznym. Tylko w ten sposób uchronisz jego nawierzchnię przed większymi uszkodzeniami, które mogą doprowadzić do poważniejszych problemów.