Charakterystyka suchej karmy dla zwierząt

Suche karmy dla zwierząt to obecnie najpopularniejsze formy pożywienia podawane psom i kotom. Nie ma w tym nic dziwnego – dobrej jakość karma zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia oraz dostarczy niezbędnych składników mineralnych i odżywczych. Charakterystyczna dla karm suchych jest niska zawartość wody, co pozwala na długie przechowywanie. Karmy są łatwe w dozowaniu – wystarczy zapoznać się z informacjami na etykiecie i dobrać dawkę odpowiednią do wieku i wagi psa.

Cechy suchej karmy dla zwierząt

Najważniejszą cechą suchej karmy jest niska wilgotność – zawartość wody nie przekracza zwykle 10%. Niewielka ilość wody oznacza większą koncentrację składników odżywczych. Ta sama porcja karmy mokrej charakteryzuje się niższą kalorycznością, a więc dawka karmy suchej może być mniejsza, aby zwierzę się najadło i otrzymało wystarczającą ilość składników pokarmowych. 

Karma sucha jest pełnoporcjowa, co oznacza, że może zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe psów i kotów. Obszerny wybór karm dostępny jest w sklepie zoologicznym online Dlapsaikota. Zdecydowana większość oferowanych karm produkowana jest na bazie świeżego mięsa lub świeżych ryb z dodatkiem warzyw i naturalnych składników. 

Skład suchej karmy

Zdrowa karma dla psa i kota powinna zawierać co najmniej 50% produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa i ryb. W karmie powinny znaleźć się zdrowe oleje, na przykład z łososia. O ile koty są bezwzględnymi mięsożercami, to w psiej karmie mogą znaleźć się już warzywa i owoce oraz niewielkie ilości zbóż i ziół. O tym, że mamy do czynienia z karmą niskiej jakości świadczy zawartość substancji barwiących, konserwantów i pszenicy, która może powodować alergie pokarmowe.

Oprócz podstawowego składu na etykiecie można znaleźć skład analityczny, czyli informację o tym ile procent karmy stanowią poszczególne składniki odżywcze. Szczególną uwagę należy zwrócić na ilość białka, tłuszczy, które są głównym źródeł energii oraz węglowodanów, czyli cukrów. Dobra karma powinna być bogata w suplementy, takie jak witaminy A, D3, E, B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, biotynę i kwasy omega. Nie może zabraknąć także glukozaminy i chondroityny odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój kości. 

W przypadku suchej karmy dla kota bardzo ważnym składnikiem jest tauryna, która odpowiada za właściwą pracę wielu organów. Niedobory tauryny w kociej diecie prowadzą do chorób serca oraz pogorszenia wzroku. Tauryna ma pozytywny wpływ na układ nerwowy oraz na płodność zwierzęcia, a także na rozwój kociąt. Źródłem tauryny jest łosoś, wołowina oraz indyk. Pełnoporcjowa karma sucha powinna zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe kota oraz dostarczyć niezbędnych witamin i składników mineralnych – również tauryny.