Dom

5 przesądów na temat przeprowadzek

Z każdym ważnym wydarzeniem w życiu człowieka łączą się przesądy – nie inaczej jest w przypadku przeprowadzki, która przecież często jest punktem zwrotnym lub wręcz nowym początkiem. Jeśli jesteś ciekawy, dlaczego nie można przeprowadzać się w wietrzny dzień, a stare rzeczy trzeba zostawić w poprzednim domu i jak zapewnić sobie ochronę przed złodziejami, ten artykuł jest dla ciebie!

ż cały listopad, miesiąc uważany za pechowy, oraz wszystkie lata przestępne, a zwłaszcza 29 lutego. Znaczenie ma także pogoda. Silny wiatr w czasie przeprowadzki nie tylko może narobić trochę bałaganu, ale również spowodować rozpad rodziny, „zdmuchując” domowe ognisko.

Kiedy zatem można się przeprowadzić? Najlepiej w sobotę, która przynosi szczęście, lub środę gwarantującą częste odwiedziny gości. Jeśli jednak nie przepadasz za odwiedzinami, a weekend nie wchodzi w grę, pozostaje neutralny wtorek bądź czwartek, oczywiście pod warunkiem, że nie ma pełni ani nowiu i nie wieje.

2. Jako pierwszy do nowego domu wnieś stół 

Zlecając transport mebli, nie zapomnij poinformować pracowników firmy, co mają wnieść do nowego mieszkania jako pierwsze. To stół – symbol więzi rodzinnej, spotkań i rozmów. Gdy będzie pierwszym meblem w domu, zapewni twojej rodzinie szczęście i miłość. Jeśli myślisz, że wniesienie na początku łóżka zagwarantuje ci spokojne sny lub dużo wypoczynku, jesteś w ogromnym błędzie. Łóżko umieszczone w nowym lokum jako pierwsze zwiastuje wyłącznie choroby.

3. Graty i śmieci zostaw w starym mieszkaniu 

Ta rada wydaje się zrozumiała. Nie chodzi jednak o to, by nie zagracać nowego mieszkania, zanim jeszcze się wprowadzisz, ale o pozostawienie za sobą starych problemów i zmartwień, by zapewnić sobie świeży start. Wszystkie zniszczone, brudne i stare rzeczy musisz zatem wyrzucić.

Popularny przesąd mówi o pozbyciu się niepotrzebnych „gratów” przed przeprowadzką – moim zdaniem warto wziąć go sobie do serca i rzeczywiście dokonać starannego przeglądu stanu posiadania. Zniszczone przedmioty, sprzęty AGD czy meble należy zawieźć do odpowiedniego punktu utylizacji, a te, które nadają się jeszcze do użytku, można sprzedać lub oddać. Ponieważ nie każdy ma czas i możliwość, by się tym zająć, nasza firma oferuje usługę utylizacji mebli oraz opróżniania strychów i piwnic – mówi pracownik firmy przeprowadzkowej Kengo z Krakowa.

4. Rozrzuć grosiki po kątach i stłucz trochę szkła 

Kolejny przesąd dotyczy czynności, jakie należy wykonać po wejściu do nowego lokum. Na marginesie warto zauważyć, że jako pierwszy próg mieszkania powinien przekroczyć mężczyzna. Kobieta to w tym wypadku murowany pech. Panie mają natomiast inne zadanie, czyli rozrzucenie po kątach mieszkania drobnych monet, co ma zagwarantować dostatnie życie. By odstraszyć skuszonych przyszłym bogactwem złodziei, wystarczy stłuc drobny szklany przedmiot, np. szklankę czy kieliszek, rzucając go na podłogę. Rzecz jasna, nie może być to lustro – jego zbicie równa się siedmiu latom nieszczęścia i to dla wszystkich domowników. A tego przecież nie chcesz, prawda?

5. Zapamiętaj pierwszy sen w nowym mieszkaniu 

Pierwsza noc w nowym domu ma szczególne znaczenie, warto więc odpowiednio się do niej przygotować. Na początek oczyść dom ze starej energii oraz skłoń zamieszkujące w nim duchy, by się wyprowadziły. W tym celu w każdym pomieszczeniu zapal jedną świecę i nie gaś jej, aż całkiem się nie wypali (jeśli nie masz wiele czasu, postaw na tealighty). Możesz także okadzić wszystkie kąty. Inny przesąd mówi, żeby przed pójściem spać dokładnie posprzątać całe mieszkanie, by uniknąć pecha. 

Kiedy już uda ci się położyć w łóżku i zasnąć po tym pełnym wrażeń dniu, postaraj się zapamiętać swój pierwszy sen w nowym domu. To, co ci się przyśni, z pewnością wkrótce stanie się rzeczywistością! Oby tylko nie było to rozpakowywanie kartonów…